piknik-logo-sm

3 czerwca 2017 r. CODGiK po raz drugi uczestniczył w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem przewodnim tegorocznego 21. Pikniku była „Ziemia” – tak nam bliska. Na stanowisku CODGiK w przystępnej formie, głównie poprzez gry i zabawy zaprezentowany został szereg zagadnień związanych ze współczesną geodezją, kartografią i fotogrametrią, a w szczególności czym jest numeryczny model terenu, różne rodzaje odwzorowań kartograficznych i układów współrzędnych stosowanych w Polsce, różne rodzaje map, w tym mapy dla osób niewidzących i słabowidzących i wiele innych. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się pokaz samolotu bezzałogowego, możliwość lotu na symulatorze lotów, a także zabawa w interaktywnej piaskownicy pozwalającej na wizualizację ukształtowania terenu w technologii rzeczywistości rozszerzonej. Nasze stanowisko cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających również dzięki możliwości obejrzenia Stadionu Narodowego na modelu stereoskopowym ze zdjęć lotniczych. Mamy nadzieję, że wszyscy którzy nas odwiedzili spędzili z nami czas przyjemnie i wartościowo.

 

Ze swojej strony zespół CODGiK chciałby serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za wspólną dobrą zabawę, zaś organizatorom tego wydarzenia za możliwość udziału w tym fantastycznym święcie nauki.

DZIĘKUJEMY I DO ZOBACZENIA

 

Czytaj więcej...

Od dziś (13 stycznia br.) można korzystać z kolejnego modułu na Portalu PZGiK (https://pzgik.geoportal.gov.pl/imap/) odnoszącego się do zdjęć lotniczych. Serwis pozwala tym samym na składanie wniosków o udostępnienie fotogrametrycznych zdjęć lotniczych z centralnej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Czytaj więcej...

GISDay logoPo raz kolejny siedzibę CODGiK odwiedziły dzieci w wieku 6-8 lat podzielone na sześć grup.
W trakcie wycieczki pod hasłem ‘Poszukiwanie skarbu
dzieci miały okazję dowiedzieć się m.in.:

  • jak ludzie wyobrażali sobie Ziemię w przeszłości,
  • jak przedstawia się model Ziemi obecnie,
  • jak wyglądały i jak wyglądają obecnie mapy papierowe,
  • w jaki sposób sporządza się mapy z wykorzystaniem nowoczesnych technik lotniczych,
  • czym są nowoczesne serwisy geoinformacyjne,
  • jak wygląda zdalnie sterowany samolot fotogrametryczny.

Dzieci miały również okazję spróbować swoich sił w sterowaniu statkami lotniczymi na symulatorze lotów.

 Zespół CODGiK pragnie podziękować wszystkim UCZESTNIKOM tego wydarzenia za wspaniałą wspólną zabawę.

Czytaj więcej...